HYUNDAI Veloster N 2.0L 6MT FWD (275 HP)
2018–
271
bhp
Power
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 271bhp |
| Power | 202.3kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4265mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Boot Capacity | 564L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |