HYUNDAI Veloster 1.6L 7AT FWD (201 HP)
2018–
198
bhp
Power
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1591cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 198bhp |
| Power | 147.8kW |
| Torque | 264Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4293mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Boot Capacity | 564L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |