HYUNDAI Veloster 1.6L Turbo 6AT FWD (204 HP)
2011–2018
201
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
128
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1591cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 264Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4219mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1270kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P215/40Vr18 |
| Front Brakes | 11.8 In. Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 10.3 In. Discs |