INFINITI EX 3.0d 7AT AWD (238 HP)
2007–2013
235
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
33.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 235bhp |
| Power | 175kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.2mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4630mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1575mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1985kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R18 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |