INFINITI EX 3.5L V6 5AT RWD (297 HP)
2007–2013
296
bhp
Power
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 221kW |
| Torque | 254Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4630mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1572mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1kg |
| Boot Capacity | 527L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/60R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |