INFINITI EX 3.7L V6 7AT AWD (320 HP)
2007–2013
315
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
20.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3696cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 315bhp |
| Power | 235kW |
| Torque | 361Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.8mpg |
| Combined | 11.3L/100km |
| Urban | 16L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4636mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1575mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1876kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R18 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |