INFINITI EX37 3.7L V6 7AT AWD (325 HP)
2013–2014
321
bhp
Power
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3696cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 321bhp |
| Power | 239kW |
| Torque | 362Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4628mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1590mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1822kg |
| Boot Capacity | 527L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |