INFINITI FX 30d AWD 7AT (238 HP)
2008–2013
235
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 235bhp |
| Power | 175kW |
| Torque | 549Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 212km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 4859mm |
| Width | 1928mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2885mm |
| Kerb Weight | 2141kg |
| Boot Capacity | 408L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/50 R20 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |