INFINITI FX 35 RWD 7AT (303 HP)
2008–2013
299
bhp
Power
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 299bhp |
| Power | 223kW |
| Torque | 355Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 4859mm |
| Width | 1928mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2885mm |
| Kerb Weight | 1888kg |
| Boot Capacity | 702L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/60R18 109V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |