INFINITI FX 37 AWD 7AT (320 HP)
2008–2013
315
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
19.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3696cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 315bhp |
| Power | 235kW |
| Torque | 361Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.4mpg |
| Combined | 12.1L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 4859mm |
| Width | 1928mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2885mm |
| Kerb Weight | 2012kg |
| Boot Capacity | 408L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/50 R20 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |