INFINITI FX 50 AWD 7AT (390 HP)
2008–2013
385
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
14
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5026cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 385bhp |
| Power | 287kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14mpg |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 4859mm |
| Width | 1928mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2885mm |
| Kerb Weight | 2kg |
| Boot Capacity | 702L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/45R21 104V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |