INFINITI FX FX35 3.5L V6 5AT RWD (281 HP)
2002–2008
276
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 206kW |
| Torque | 366Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4788mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1651mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1840kg |
| Boot Capacity | 767L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/60 R 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |