INFINITI FX FX45 4.5L V8 5AT (315 HP)
2002–2008
311
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
197
mph
Top Speed
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4494cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 311bhp |
| Power | 232kW |
| Torque | 446Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 317km/h |
| Top Speed | 197mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 12.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4788mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1651mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1950kg |
| Boot Capacity | 767L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/50 R 20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |