INFINITI G20 2.0L 4AT FWD (145 HP)
1999–2002
143
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 143bhp |
| Power | 106.6kW |
| Torque | 185Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4509mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Boot Capacity | 382L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P195/65 R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |