INFINITI G20 2.0L 5MT FWD (140 HP)
1991–1996
138
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 185Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1350kg |
| Boot Capacity | 402L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |