INFINITI G25 2.5L RWD V6 (218 HP)
2011–2013
215
bhp
Power
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2496cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 254Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4773mm |
| Width | 1773mm |
| Height | 1453mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1610kg |
| Boot Capacity | 382L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |