INFINITI G35 Sedan 3.5i V6 5AT AWD (315 HP)
2006–2008
311
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
18.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 311bhp |
| Power | 231.7kW |
| Torque | 358Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.1mpg |
| Combined | 13L/100km |
| Urban | 17.6L/100km |
| Extra-Urban | 10.3L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 1773mm |
| Height | 1453mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1720kg |
| Boot Capacity | 396L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55/R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |