INFINITI G35 Sedan 3.5L V6 6MT RWD (309 HP)
2006–2008
305
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 305bhp |
| Power | 227.3kW |
| Torque | 363Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 1773mm |
| Height | 1453mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1602kg |
| Boot Capacity | 396L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55/R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |