INFINITI G37 Convertible 3.7L V6 6MT (320 HP)
2009–2013
319
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
19.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3696cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 319bhp |
| Power | 238kW |
| Torque | 359Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.8mpg |
| Combined | 11.9L/100km |
| Urban | 17L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4658mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1888kg |
| Boot Capacity | 365L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R18 || 245/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |