INFINITI G37 Coupe 3.7L V6 7AT RWD (320 HP)
2008–2013
316
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3696cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 316bhp |
| Power | 235.4kW |
| Torque | 359Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 15.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4658mm |
| Width | 1819mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1774kg |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R18 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |