INFINITI I30/I35 3.0L V6 5MT FWD (227 HP)
1999–2004
224
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2988cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 224bhp |
| Power | 167kW |
| Torque | 295Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4930mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1430kg |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |