INFINITI I30/I35 3.5L V6 4AT FWD (258 HP)
1999–2004
255
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
19.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3490cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 255bhp |
| Power | 190kW |
| Torque | 330Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.4mpg |
| Urban | 12.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4930mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1495kg |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |