INFINITI I30 3.0L V6 5MT FWD (190 HP)
1995–1999
189
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2988cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141kW |
| Torque | 278Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4816mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1435kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |