INFINITI Infiniti G35 Coupe 3.5L V6 6MT RWD (284 HP)
2002–
282
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 282bhp |
| Power | 210kW |
| Torque | 366Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 4628mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1392mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1558kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R18 // 245/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |