INFINITI IPL G Convertible 3.7L V6 7AT (343 HP)
2012–2013
343
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
167
mph
Top Speed
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3696cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 343bhp |
| Power | 256kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 269km/h |
| Top Speed | 167mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4656mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1900kg |
| Boot Capacity | 293L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45R19 || P245/40R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |