INFINITI IPL G Coupe 3.7L V6 6MT (348 HP)
2011–2013
349
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
168
mph
Top Speed
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3696cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 349bhp |
| Power | 260kW |
| Torque | 374Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 270km/h |
| Top Speed | 168mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4702mm |
| Width | 1824mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1691kg |
| Boot Capacity | 210L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/45Wr19 || P245/40Wr19 |
| Front Brakes | Power-Assisted Vented Disc, 4-Piston Opposed Calipers |
| Rear Brakes | Power-Assisted Vented Disc, 2-Piston Opposed Calipers |