INFINITI J30 3.0L V6 4AT (213 HP)
1993–1997
211
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2960cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 211bhp |
| Power | 157kW |
| Torque | 262Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4859mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1601kg |
| Boot Capacity | 286L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 Hr 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |