INFINITI JX 3.5L V6 CVT (265 HP)
2012–2014
266
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 266bhp |
| Power | 198kW |
| Torque | 336Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4989mm |
| Width | 1961mm |
| Height | 1722mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 2004kg |
| Boot Capacity | 447L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65R18 |
| Front Brakes | 12.6 X 1.10 In Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 12.13 X 0.63 In Ventilated Discs |