INFINITI M Sedan 35h V6 7AT RWD (364 HP)
2010–2013
302
bhp
Power
5.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 302bhp |
| Power | 225kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 4945mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 1876kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R 18 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |