INFINITI M Sedan 37 V6 7AT AWD (334 HP)
2010–2013
330
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3696cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 330bhp |
| Power | 246kW |
| Torque | 366Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 4945mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 1841kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R18 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |