INFINITI M Sedan M56 V8 7AT AWD (426 HP)
2010–2013
420
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5552cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 420bhp |
| Power | 313kW |
| Torque | 565Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 4945mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 1917kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R18 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |