INFINITI M30 Convertible 3.0L V6 4AT (164 HP)
1990–1992
162
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
19.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2966cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 162bhp |
| Power | 120.6kW |
| Torque | 244Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.3mpg |
| Combined | 12.2L/100km |
| Urban | 14.4L/100km |
| Extra-Urban | 9.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4796mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2616mm |
| Kerb Weight | 1622kg |
| Boot Capacity | 348L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 Hr 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Disc |