INFINITI M35/M45 M35 3.5i V6 5AT AWD (280 HP)
2005–2010
276
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
17.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 205.9kW |
| Torque | 363Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.3mpg |
| Combined | 13.6L/100km |
| Urban | 13.9L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 2901mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 1875kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |