INFINITI M35/M45 M45 4.5i V8 5AT RWD (340 HP)
2005–2010
330
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
148
mph
Top Speed
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4494cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 330bhp |
| Power | 246kW |
| Torque | 455Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 238km/h |
| Top Speed | 148mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 2901mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 1791kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |