INFINITI M45 4.5L V8 5AT (345 HP)
2003–2005
339
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4494cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 339bhp |
| Power | 253kW |
| Torque | 451Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5009mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1790kg |
| Boot Capacity | 368L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R 18 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |