INFINITI Q30 1.6 t 7AT FWD (122 HP)
2015–2017
120
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1595cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 120bhp |
| Power | 89.7kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4425mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
| Boot Capacity | 368L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |