INFINITI Q30 2.0 t 7AT FWD (211 HP)
2015–2017
208
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 208bhp |
| Power | 155.2kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4425mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1545kg |
| Boot Capacity | 368L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |