INFINITI Q45 4.1L 4AT (270 HP)
1996–2000
266
bhp
Power
Engine
| Displacement | 4130cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 266bhp |
| Power | 198kW |
| Torque | 377Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 5060mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Kerb Weight | 1759kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R 16 94 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |