INFINITI Q45 4.5L V8 4AT (178 HP)
1989–1996
274
bhp
Power
150
mph
Top Speed
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4494cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 274bhp |
| Power | 204.5kW |
| Torque | 396Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 5075mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2880mm |
| Kerb Weight | 1750kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |