INFINITI Q45 4.5L V8 5AT FWD (280 HP)
2001–2006
276
bhp
Power
18.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4494cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 206kW |
| Torque | 451Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 230km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.8mpg |
| Combined | 12.5L/100km |
| Fuel Tank | 85L |
Dimensions & Weight
| Length | 4996mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 1770kg |
| Boot Capacity | 357L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |