INFINITI Q50 2.0L T 7AT RWD (211 HP)
2013–2016
208
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 208bhp |
| Power | 155.2kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 4783mm |
| Width | 1824mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1510kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |