INFINITI Q50 2.2d 7AT RWD (170 HP)
2016–2018
168
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4783mm |
| Width | 1824mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Boot Capacity | 266L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |