INFINITI Q50 3.0L 7AT RWD (400 HP)
2018–
395
bhp
Power
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2997cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 395bhp |
| Power | 294.2kW |
| Torque | 475Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4816mm |
| Width | 1824mm |
| Height | 1453mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1742kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |