INFINITI Q50 3.0L V6 7AT RWD (400 HP)
2016–2018
400
bhp
Power
155
mph
Top Speed
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2997cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 400bhp |
| Power | 298.3kW |
| Torque | 475Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4803mm |
| Width | 1824mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1748kg |
| Boot Capacity | 382L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |