INFINITI Q50 3.5L V6 7AT AWD (360 HP)
2018–
355
bhp
Power
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Power | 355bhp |
| Power | 264.8kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4816mm |
| Width | 1824mm |
| Height | 1453mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1899kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |