INFINITI Q50 3.5L V6 Hybrid 7AT RWD (365 HP)
2013–2016
302
bhp
Power
5.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 302bhp |
| Power | 225.1kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4783mm |
| Width | 1824mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1775kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |