INFINITI Q50 3.7L V6 7AT AWD (332 HP)
2013–2016
327
bhp
Power
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3696cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 327bhp |
| Power | 244kW |
| Torque | 365Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 4783mm |
| Width | 1824mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1700kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |