INFINITI Q60 Convertible 3.7L V6 VVEL 6MT RWD (329 HP)
2013–2015
325
bhp
Power
155
mph
Top Speed
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3696cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 325bhp |
| Power | 242kW |
| Torque | 362Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4674mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1882kg |
| Boot Capacity | 334L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |