INFINITI Q60 3.0L V6 7AT AWD (300 HP)
2016–2018
300
bhp
Power
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2997cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 300bhp |
| Power | 223.7kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4684mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1790kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |