INFINITI Q60 3.0t V6 7AT RWD (300 HP)
2018–
296
bhp
Power
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2997cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 220.6kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 4684mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1712kg |
| Boot Capacity | 246L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |